Smarować czy nie smarować… czyli o pielęgnacji skóry dziecka

z Brak komentarzy
Pielęgnacja skóry dzieckaPielęgnacja skóry dziecka ponoć nie jest prosta. Wiele matek żywi głębokie przekonanie, że ich nowo narodzona pociecha potrzebuje całej gamy pachnących mazideł i magicznych specyfików, którymi to namaszczać należy małe ciałko nawet kilka razy dziennie. Maluszki tymczasem przeważnie potrzeby mają nikłe, zwłaszcza noworodki preferują prostotę i minimalizm, a najpiękniejszy dla nich zapach to szałowy perfum o nazwie „Le mama”.

Oczywiście, zdarza się, że skóra bobasa jednak wymaga intensywniejszej pielęgnacji, poza tym, tak na wszelki wypadek warto mieć kilka kosmetyków, zamiast jednak kupować wymyślne, niekoniecznie dobrej jakości, a często dość drogie kosmetyki znanych firm, można postawić na naturę. Przykładowo przydać się może oliwka, jeśli nie do codziennej pielęgnacji, to np. do masażu, wszak maluchy uwielbiają wszelakie głaskanie i mizianie.

 

Do pielęgnacji skóry niemowlęcia, (w tym także także noworodka) świetnie sprawdzi się:

– Olej ze słodkich migdałów.

– Olej z pestek moreli.

– Olej kokosowy.

(Oczywiście, najlepiej jeśli będą to dobrej jakości oleje zimnotłoczone.)

Ponadto w prosty sposób wykonać można łagodzącą oliwkę do zadań specjalnych: oliwkę rumiankową lub nagietkową, ewentualnie oliwkę rumiankowo – nagietkową.

Superłatwa, bezwysiłkowa oliwka metodą na zimno

Składniki:

2 łyżki rumianku

2 łyżki nagietka

1 szklanka oleju *

* Dobrym olejem do wykonywania wszelakich wyciągów jest olej ryżowy lub słonecznikowy, jednak dla bobasa wybierzemy olej ze słodkich migdałów.

Odmierzone zioła wsypujemy do szklanego naczynia, zalewamy olejem, szczelnie zamykamy i zostawiamy w raczej ciemnym i niezbyt ciepłym miejscu (tj. ok. 16-20 stopni) na 6-8 tygodni. Po tym czasie filtrujemy, np. przez gazę i przelewamy najlepiej do szklanej butelki.

 

Superszybka oliwka na już, czyli metodą na ciepło

Składniki:

2 łyżki rumianku

2 łyżki nagietka

1 szklanka oleju

W kąpieli wodnej* rozgrzewamy olej (nie doprowadzamy do wrzenia, tylko podgrzewamy), następnie dodajemy zioła i gotujemy na małym ogniu przez około godzinę. Po wystudzeniu przecedzamy, przelewamy najlepiej do szklanej buteleczki i nasza oliwka jest gotowa do użycia.

* W dowolnym naczyniu gotujemy niedużą ilość wody, następnie wkładamy do tegoż garnka szklane naczynie z olejem (może to być szklanka albo słoik).

Wersja mega tj. lecznicza superoliwka do zadań specjalnych*

Składniki mieszamy w proporcjach 1:1 tj. ilość ziół jest równa ilości oleju.

Olej najpierw rozgrzewamy, następnie zalewamy zioła w szklanym naczyniu, które szczelnie zamykamy, odstawiamy zawinięte w koc lub ręcznik na ok. 24 godziny. Po tym czasie pozostawiamy szczelnie zamknięty olej na 2 tygodnie w pomieszczeniu o temp ok. 18-22 stopni. Przed użyciem filtrujemy np. przez gazę. Tego typu oliwka ma bardzo silne właściwości nie tylko łagodzące, ale wręcz lecznicze.

* Jest to metoda autorstwa słynnego specjalisty od zielarstwa, dra Henryka Różańskiego. Mamy nadzieję, że teraz pielęgnacja skóry dziecka będzie dla wszystkich nieco prostsza 🙂

Follow MuruMuru:

Starsze posty autora o niezwykłym imieniu

Leave a Reply